In vitro – często czytamy o nim, że to „mrożenie dzieci” lub „hodowla”, „wielokrotna aborcja”
Mowa o UZNANEJ NA ŚWIECIE METODZIE LECZENIA, która w medycynie ma już swoją ponad 40-letnią historię i dzięki której urodziło się już miliony dzieci.
„Leczymy ludzi, którzy chorują, bo niepłodność jest chorobą cywilizacyjną”
„In vitro dla wielu oznacza nadzieję na rodzicielstwo”
Ile osób korzysta z in vitro?:
Według danych Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) z zabiegów in vitro korzysta w Polsce ok. kilkanaście tysięcy par rocznie. (dane na marzec 2022 rok)
Kłopoty z płodnością w Polsce ma bowiem CO SZÓSTA para w wieku rozrodczym!
Procedura in vitro jest najbardziej zaawansowaną metodą leczenia niepłodności
„In vitro to skomplikowana, nowoczesna procedura medyczna wykonywana pod czujnym okiem specjalistów. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie zaburzenia płodności można pokonać za pomocą mniej zaawansowanych sposobów, jak chociażby monitoringu owulacji, leków, czy zabiegów. Dla wielu par procedura in vitro jest jedyną szansą na uzyskanie ciąży oraz urodzenie dziecka i powinniśmy się cieszyć, że medycyna taką szansę daje – wyjaśnia ekspert.”
Często widzimy nieprawdziwe informacje o in vitro, a także piętnujące dzieci, jak choćby uwłaczające stwierdzenie „dzieci z próbówki”
Dzieci urodzone przy pomocy in vitro niczym się nie różnią od dzieci z ciąż uzyskanych w sposób naturalny
Wskazaniem do przeprowadzenia procedury IVF są m.in.:
endometrioza,
niedrożność jajowodów,
obniżone parametry nasienia,
niepłodność idiopatyczna (o niewyjaśnionych przyczynach).
Przebieg procesu in vitro
Konsultacja z lekarzem: Pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem specjalizującym się w leczeniu niepłodności.
Stymulacja hormonalna: Jeżeli zapadanie decyzja o zastosowaniu zabiegu in vitro, lekarz dobiera tzw. protokół stymulacji, czyli ustala indywidualny plan podawania leków hormonalnych, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie u pacjentki od kilku do kilkunastu komórek jajowych. Tzw. kontrolowana hiperstymulacja zwiększa szansę na uzyskanie większej liczby zarodków i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Farmakologiczna stymulacja jajników trwa zwykle 8-10 dni i przebiega pod stałą obserwacją lekarza, który we właściwym momencie decyduje o zabiegu pick-up, czyli o pobraniu komórek jajowych.
Pobranie komórek jajowych: Zabieg przebiega w znieczuleniu ogólnym, pod stałą kontrolą anestezjolog i trwa nie więcej niż 15 minut. W tym samym czasie partner oddaje nasienie lub następuje wybór depozytu z banku, jeśli para decyduje się na in vitro z nasieniem dawcy.
Transfer zarodków: W warunkach laboratoryjnych, komórki jajowe łączone są z plemnikami. W specjalnym inkubatorze, zapewniającym odpowiednie, zbliżone do naturalnych warunki, zachodzą kolejne podziały komórkowe i rozwijają się zarodki. – Na tym etapie doświadczeni embriolodzy dokładnie analizują, które embriony podać kobiecie podczas transferu.
Najlepiej rokujący zarodek lub zarodki są transferowane do macicy, pozostałe zaś są zamrażane. Po 2-5 dniach od zapłodnienia możemy wykonać transfer zarodków, z reguły robi się to w 5. dobie życia zarodka, kiedy znajduje się on w tzw. stadium blastocysty. W jamie macicy umieszczane są jeden lub dwa zarodki uzyskane w wyniku zapłodnienia
Dlaczego podczas in vitro mrożone są zarodki?
„To jedna z największych wątpliwości przeciwników in vitro. W trakcie procedury dochodzi bowiem do zapłodnienia większej ilości komórek jajowych niż można za jednym razem przenieść do jamy macicy. Wszystko po to, aby zwiększyć skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego i zabezpieczyć zarodki do kolejnego transferu, w przypadku nieudanej procedury. Dlatego niewykorzystane zarodki zamraża się. Mrożenie jest jedyną, skuteczną metodą na ich przechowywanie.
Niszczenie zarodków?:
W Polsce na żadnym etapie procedury in vitro nie dochodzi do niszczenia embrionów. Specjaliści zajmujący się leczeniem niepłodności starają się uratować każdy zarodek, który ma potencjał do rozrodu. Niewykorzystane zarodki są mrożone, mogą być latami bezpiecznie przechowywane i w odpowiednim momencie transferowane. Standardy leczenia za pomocą in vitro są w Polsce ściśle regulowane, kliniki przestrzegają wyznaczonych zasad i granic ustalonych w oparciu o wiedzę i doświadczenie medyczne oraz kwestie bioetyczne.
Refundacja in vitro:
Zabieg in vitro to procedura wysokospecjalistyczna, nierefundowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia
czy Waszym zdaniem, należy to zmienić?
jakie Wy macie zdanie o in vitro?
skąd taki atak na in vitro?
Ciekawostka:
PIERWSZE in vitro w Polsce:
W czwartek, 12 listopada 1987 roku w Białymstoku urodziło się pierwsze w Polsce dziecko z zapłodnienia pozaustrojowego.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgodyPolityka prywatności